Przeskocz do treści

31 maja na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Bez Papierosa.
W naszej świetlicy realizujemy program profilaktyczny dotyczący różnych uzależnień. Celem programu jest przede wszystkim psychoedukacja, wsparcie psychospołeczne oraz doradztwo ukierunkowane na rozwój umiejętności życiowych, promocja zdrowego stylu życia. 🚴🏃⛹️🍊🍉
Nasze zajęcia świetlicowe skłoniły nas dziś do różnych refleksji, m.in dlaczego coraz to młodsi ludzie sięgają po papierosy lub e-papierosy? Czego w nich szukają? Doszliśmy wspólnie do jednego wniosku: ,,palenie to tylko uzależnienie" bo właściwie to nie widzimy korzyści z tego nałogu. Naszym zdaniem lepiej znaleźć zdrowszy sposób na radzenie sobie ze stresem, nerwami czy trudnymi emocjami.
Szkoda czasu, pieniędzy, zdrowia i ŻYCIA na palenie papierosów!!!
Kochani przyjaciele, jeżeli palicie to zróbcie sobie JUTRO chociaż jeden dzień przerwy od tego uzależnienia. Zachęcamy Was do tego! Jak wytrzymacie jeden dzień to wytrzymacie też każdy kolejny! ☺️😉 Pozdrawiamy! 💚

DZIEŃ RODZINY 2026 💜👩‍❤️‍👨💐🌸
Dziś w tym szczególnym dniu w naszej świetlicowej społeczności celebrowaliśmy święto rodziny. Dzień Mamy i Taty to czas, w którym możemy okazać naszą miłość i wdzięczność za dar życia i wychowania. Nasi wychowankowie przygotowali wyjątkowe przedstawienie pt. ,,Przepis na udaną rodzinę." Każdy składnik: miłość, szacunek, cierpliwość i wspólne chwile to nasza recepta na szczęście. ☺️ Choć nie ma idealnych rodzin to każda jest wyjątkowa bo oparta na wzajemnym zrozumieniu i wsparciu. Rodzina daje nam siłę, by każdego dnia pokonywać trudności i cieszyć się każdą chwilą.
Podczas dzisiejszego spotkania nie zabrakło pięknych kwiatów, prezentów, łez wzruszenia oraz życzeń. 💐♥️
Podsumowaliśmy dziś pracę świetlicy w tym roku szkolnym. Podziękowaliśmy naszej wolontariuszce Wiktoria Skrzyńska za wsparcie oraz jej zaangażowanie w rozwijaniu muzycznych talentów naszych wychowanków ♥️🎤. Życzymy Wiktorii owocnego studiowania i zapraszamy oczywiście do dalszej współpracy. Drzwi naszej świetlicy są zawsze otwarte dla dorosłych wychowanków, wolontariuszy, rodzin oraz wszystkich sympatyków.
Zapraszamy do obejrzenia naszej galerii.
Powolutku zaczynamy wyglądać wakacji… 😎

21 marca obchodzony jest Światowy Dzień Zespołu Downa, którego symbolem są kolorowe skarpetki nie do pary. 💛💜 Wychowankowie świetlicy także dołączyli do tego święta wykonując projekt swoich skarpetek, które pokazują, że mimo różnic wszyscy jesteśmy tacy sami i potrzebujemy akceptacji i miłości. ♥️♥️♥️

Dzisiaj na zajęciach świetlicowych rozmawialiśmy o mózgu 😊🧠 Na początku przypomnieliśmy sobie budowę mózgu, utrwaliliśmy wiedzę o tym, za co odpowiadają poszczególne jego półkule, poznaliśmy ciekawostki o tym najważniejszym narządzie w ciele człowieka, jak również wykonaliśmy ćwiczenie pt. ,,Jakie zdania lubi Twój mózg?"
Podczas zajęć zastanawialiśmy się także jak dbać o swój mózg?
🧠 Zdrowe odżywianie to podstawa 🙂 Jedz zgodnie z piramidą żywienia, pamiętaj o jedzeniu warzyw i owoców. Mózg nie może prawidłowo pracować bez tłuszczu. Dobre tłuszcze znajdziesz w rybach, oliwie z oliwek oraz oleju rzepakowym.
🧠 Pij wodę 💦💦💦 Odwodnienie organizmu obniża znacznie jakość funkcji poznawczych takich jak np koncentracja uwagi.
🧠 Mózg kocha ruch 🙂 Już jedna godzina tygodniowo ćwiczeń usprawni metabolizm i poprawi Twój nastrój 🙂
🧠 Nie pal, nie bierz narkotyków i unikaj alkoholu. Te środki niestety odbierają świadomość i mają destruktywny wpływ na pracę mózgu.
🧠 Czytanie książek to tzw. ,,jogging dla mózgu" - zachęcamy do czytania!
🧠 Sen - regeneruje mózg. Zadbaj o jego odpowiednią ilość i jakość 🙂
🧠 Na mózg dobrze działają różne logiczne gry i ćwiczenia.
🧠 Nasz mózg uwielbia telefon ale ważne, żeby nie serfować mu za dużo dopaminy tylko dbać o higienę cyfrową i ograniczać korzystanie z ekranów.
Pozdrawiamy serdecznie 🙂 ☀️ 🤸 🌸 🏀 🧩

23.02 Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją
Dzisiejsze zajęcia świetlicowe dotyczyły depresji. Nasi wychowankowie utrwalili swoją wiedzę na temat tej choroby, przypomnieli sobie jak profilaktycznie dbać o swoje zdrowie psychiczne oraz co zrobić gdy u siebie lub u kogoś zauważą niepokojące objawy wskazujące na depresję. Można do nich zaliczyć:
🩵 długotrwały smutek i przygnębienie (utrzymujące się dłużej niż 2 tygodnie)
🩵 brak energii i ciągłe zmęczenie
🩵 problemy ze snem
🩵 zmiany w apetycie
🩵 trudności z koncentracją uwagi
🩵 myśli o śmierci i samookaleczeniu się
Depresję można leczyć - nie bój się szukać pomocy! Dzięki terapii, wsparciu bliskich i w niektórych przypadkach - odpowiednim lekom, wiele osób wraca do pełni sił.
Jak zapobiegać depresji?
🙋 Dbaj o relację z innymi
🙋 Zdrowo się odżywiaj i bądź aktywny
🙋 Odpoczywaj i wysypiaj się
🙋 Unikaj nadmiernego stresu
🙋 Nie bój się prosić o pomoc
Pamiętajcie, że depresja to choroba, a nie wybór -osoba nią dotknięta nie potrzebuje rad w stylu ,,weź się w garść" tylko zrozumienia i pomocy. 🩵
Wczesna pomoc i rozmowa z bliskimi lub specjalistą mogą uratować życie.
Jeżeli wstydzisz się rozmawiać o swoich problemach z osobami, które znasz - możesz skontaktować się anonimowo z Telefonem Zaufania: 116 111. ♥️